Dzieci w Polsce grają w rugby! – 15/05/2013

Zebranie Prezesów i Regionalnych Oficerów Rozwoju, które odbyło się w Łodzi 11 maja poprowadzili krajowy oficer rozwoju – Krzysztof Krzewicki i kierownik wyszkolenia – Maciej Powała-Niedżwiecki.

Szkoda, że nie wszyscy przedstawiciele OZR-ów mogli dotrzeć na to spotkanie, a zabrakło także osób z pozostałych województw czyniących starania o założenie okręgu (łódzkie, dolnośląskie, zachodniopomorskie).
Warto za to podkreślić obecność przedstawiciela województwa lubuskiego – Pawła Prokopowicza (AZS UZ RC Zielona Góra).

Podczas spotkania zebrani podzielili się uwagami i spostrzeżeniami na temat realizacji Strategii Rozwoju Polskiego Rugby. Najbardziej zaawansowany w realizacji programu jest Okręg Lubelski (prezes Maciej Powała-Niedźwiecki). Jak dotychczas udało się pozyskać zgodę Prezydenta Miasta na wprowadzenie rugby TAG do wszystkich szkół podstawowych Lublina, wprowadzono rugby do programu Igrzysk Szkolnych (mistrzostw podstawówek) od nowego roku szkolnego, Urząd Miasta wyraził zgodę na prowadzenie zajęć z rugby w ramach SKS. Dnia 23 maja odbędą się warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego, (organizowane przez metodyka).
5 czerwca odbędzie się pokazowy turniej rugby TAG dla dzieci z klas IV-V. Do tej pory Regionalny Oficer (Sebastian Berestek) w 9 szkołach przeprowadził 70 lekcji, w których udział wzięło około 1400 dzieci. LOZR jest jak dotychczas jedynym Okręgiem, który podpisał umowę z PZR na przekazywanie środków finansowych, posiada też pełną gotowość organizacyjno-finansową do obsługi wszelkich zadań.
O działaniach okręgu pomorskiego opowiedział Krzysztof Krzewicki. Podpisano porozumienia w sprawie wprowadzenie rugby TAG do szkół z urzędami miejskimi w Gdyni i Chojnicach, Pomorskim Urzędem Marszałkowskim, wkrótce takie dokumenty zostaną podpisane w Gdańsku i Sopocie oraz w gminie Kolbudy. Dotychczas Oficer odwiedził 6 szkół, w zajęciach udział wzięło około 470 dzieci.
Prezes Mazowieckiego Okręgowego Związku Leszek Król opisał bardzo trudną sytuację organizacyjną swojego Okręgu. Trwają prace nad uaktualnieniem KRS, znalezieniem siedziby, założeniem konta, nadanie REGONU itp. Równolegle trwają działania bezpośrednie. W Sochaczewie zorganizowano program „Sochaczew jak mała Nowa Zelandia”. Przeprowadzono we wszystkich siedmiu sochaczewskich szkołach lekcje z rugby, w których wzięło udział około 700 dzieci. Trwają działania zmierzające do uruchomieni Igrzysk Szkolnych miasta Sochaczew. W Łomiankach odbyły się zajęcia z rugby TAG, także w Siedlcach i okolicy już 400 dzieci wzięło udział w pokazowych zajęciach z rugby. Na wrzesień planowana jest w Warszawie duża konferencja metodyczna o rugby TAG dla nauczycieli wychowania fizycznego organizowana przez metodyka.
Działania w Małopolsce, w zastępstwie prezesa Kutyby, zrelacjonował oficer rozwoju Łukasz Kościelniak. W Krakowie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim porozumienie w sprawie programu rugby TAG. Wszystko wskazuje na to, że także w Krakowie w nowym roku szkolnym rugby będą w programie Igrzysk Szkolnych. Poza tym w siedmiu szkołach w zajęciach z rugby udział wzięło około 270 dzieci.
Prezes Rafał Kubicz przedstawił organizacyjne problemy jakie ma Okręg na początku działania po ukonstytuowaniu się nowego Zarządu. Dotychczas złożono listy intencyjne w sprawie programu w odpowiednich urzędach. Przeprowadzono pokazy rugby na festynie rekreacyjnym.

Podsumowanie
1. Przez dwa miesiące przeprowadzono zajęcia z rugby z ponad trzema tysiącami dzieci. Jak na początek funkcjonowania Strategii jest to okazała liczba.
2. Podpisano szereg porozumień umożliwiających wprowadzenie rugby do szkół. Tym samym pokonano trudność, o którą rozbijało się wiele działań w przeszłości.
3. Istnieją bardzo poważne przesłanki do wprowadzenia w czterech miastach rugby TAG do współzawodnictwa międzyszkolnego (Igrzyska Szkolne).
4. Wiele Okręgów ma duże problemy organizacyjne. Trwają prace nad uzupełnieniem wieloletnich zaniedbań. Zakładane są konta bankowe, wyrabiane REGONY, KRS i inne niezbędne do funkcjonowania działania.

/przygotował: Maciej Powała-Niedźwiecki/

Tymczasem 13 maja w deszczowej aurze odbył się kolejny turniej z cyklu coraz popularniejszej Szkolnej Ligi Paryżanki, czyli zawodów organizowanych przez Rugby Club Częstochowa, w których zespoły z częstochowskich gimnazjów rywalizują w bezkontaktowej odmianie rugby.
Tym razem w zmaganiach uczestniczyło pięć drużyn, z których najlepszą okazał się wciąż niepokonany zespół z Gimnazjum nr 16, prowadzony przez Rafała Lisa. Uczniowie tej szkoły zajmowali pierwsze miejsce we wszystkich dotychczasowych turniejach i dzisiaj ponownie nie dali sobie odebrać tytułu najlepszych.
Każda z drużyn rozegrała cztery mecze, w systemie „każdy z każdym”. Na tej podstawie zostały przyznane punkty. Z każdego zespołu został wybrany także najlepszy gracz, a najwięcej przyłożeń w turnieju zdobył Jakub Kluźniak z gimnazjum nr 16 (cztery przyłożenia).
Kolejna edycja Szkolnej Ligi Paryżanki planowana jest już w czerwcu tego roku. Rugby Club Częstochowa zaprasza do udziału wszystkie gimnazja z terenu Miasta, także te które nie miały jeszcze okazji do startów, oferując jednocześnie wsparcie sprzętowe i merytoryczne.

Klasyfikacja turnieju:
1. Gimnazjum nr 16 2. Gimnazjum nr 2 3. Gimnazjum nr 23 4. Gimnazjum nr 3 5. Gimnazjum nr 21
Najlepsi zawodnicy: Gim. nr 16 – Marcin Nieszporski, Gim. nr 2 – Bartek Dziadak, Gim. nr 23 – Dawid Pala, Gim. nr 3 – Krzysztof Gola, Gim. nr 21 – Norbert Bednarek.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.