Po 91 Kongresie FIRA-AER w Paryżu – 02/12/2013

91 Generalne Zgromadzenie Delegatów FIRA-AER, które pod koniec roku tradycyjnie miało miejsce w siedzibie Societe Generale przyniosło zapowiedź zmian w funkcjonowaniu europejskich władz i było okazją do przedstawienia szczegółów dotyczących organizacji największej europejskiej imprezy w naszym sporcie – Mistrzostw Europy Juniorów do lat 18, rozgrywanych w kwietniu przyszłego roku w Wielkopolsce.

W czwartkowe popołudnie reprezentujący bezpośredniego organizatora (Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby) Tomasz Rybacki i Jean-Francois Kubaś poinformowali przedstawicieli uczestniczących w zawodach nacji o szczegółowym terminarzu gier oraz planowanych miejscach pobytu poszczególnych ekip, a w piątkowy wieczór krótki raport dotyczący przygotowań do imprezy przedstawił wszystkim delegatom Grzegorz Borkowski.

Podobny raport przedstawili też organizatorzy żeńskiego RWC 2014 rozgrywanego we Francji w pierwszej połowie sierpnia dla 12 drużyn (Marcoussis, Paryż; 1-17 sierpnia 2014) oraz rozgrywanego w roku 2015 Pucharu Świata w Anglii.

Jeśli chodzi o utworzone komisje, mające mieć znacznie większy wpływ na funkcjonowanie europejskiej Federacji to jest ich jedenaście:

1. Wysokiego poziomu i rugby profesjonalnego /przewodniczący: Octavian Morariu (Rumunia), szef FIRA-AER/;
2. Rozgrywek, rozwoju i rugby młodzieżowego /Martin Davies (Walia)/;
3. Rugby 7-osobowego /Vyacheslav Kopiev (Rosja)/;
4. Komunikacji, sponsoringu i marketingu /Howard Thomas (Anglia), wiceprezes Rosyjskiej Federacji Rugby/;
5. Komisja prawna /Jonathan Dance (Anglia)/;
6. Komisja finansowa /Jose Maria Epalza (Hiszpania)/;
7. Rugby kobiet /Archie Fergusson (Szkocja);
8. Komisja sędziowska /Stephen Hilditch (Irlandia)/;
9. Komisja medyczna /Jacques Mombet (Francja)/;
10. Komisja antydopingowa /Nathalie Korchia (Francja)/;
11. Komisja zawodnicza /Carlos Amado da Silva (Portugalia)/.

Jednym z tematów, który wywołał gorącą dyskusję był temat rozgrywek 7-osobowych w dywizji A. Ze względów finansowych zaproponowano bowiem rozegranie dwóch jednodniowych turniejów (cztery grupy po 3 reprezentacje), co spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem większości uczestników, którzy uznali, że zmiana systemu i tym samym zmniejszenie ilości gier tuż przed eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich (2016) jest po prostu niezrozumiałe i niedopuszczalne. Decyzję w tej kwestii oraz ostateczną wersję sposobu eliminacji olimpijskich mamy poznać w najbliższych tygodniach.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.