MPKobiet: finałowy turniej w Rudzie Śląskiej – 10/06/2014

W sobotę, 21 czerwca w Rudzie Śląskiej zostanie rozegrany finałowy turniej o Mistrzostwo Polski Kobiet w rugby 7.

Ruda-Slaska_21.06.2014_plakatBędzie on stanowił główny punkt kilku imprez składających się na uroczystość oficjalnego otwarcia Burloch Areny w Rudzie Śląskiej – obiektu, który stanowi dumę miejscowych zawodników i działaczy rugby.

Przy ul. Bytomskiej 15 powstał obiekt, jakiego w Polsce do tej pory nie było. Boisko do rugby o rozmiarach 90 m x 66 m z profesjonalną nawierzchnią syntetyczną III generacji FIELDTURF OPTIMUM 65 GRF produkcji FieldTurf Tarket SAS Francja. Jeżeli poszukać w świecie takiej nawierzchni od razu natkniemy się na informację, że tegoroczny finał Amlin Challenge Cup pomiędzy Bath Rugby a Northampton Saints rozgrywany był na obiekcie Cardiff Blues, na dokładnie takiej samej trawie, jaka jest w Rudzie Śląskiej.
„Burloch Arena” – bo tak nazywany jest usytuowany w dzielnicy Orzegów obiekt, administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wybudowany została przez władze Rudy Śląskiej w ramach rewitalizacji wielkiego kompleksu sportowego obejmującego boisko do rugby, profesjonalny tor rolkarski, halę zapaśniczą, lodowisko, trasy do kolarstwa górskiego, biegowe itp.

Władze miejskie na czele z Prezydent Miasta Panią Grażyną Dziedzic dostrzegły wielki potencjał drzemiący od lat w rudzkim rugby. Przypomnijmy, że RUGBY Ruda Śląska powstał w 2007 roku, kontynuując piękne tradycje tego sportu w Rudzie Śląskiej i na Górnym Śląsku. Rudzkie kluby zdobyły w 1957 r. brązowy, a w 1989 r. srebrny medal Mistrzostw Polski. W debiutanckim sezonie seniorzy RUGBY Ruda Śląska zajęli 2 miejsce w II lidze rugby, wyprzedzeni jedynie przez Legię Warszawa. Te osiągnięcia wyprzedziły sukcesy żeńskiej drużyny K.S. RUGBY Ruda Śląska, popularnych „Diablice”, które zdobyły w 2012 roku brązowy a rok później srebrny medal Mistrzostw Polski Kobiet. Należy dodać, że rudzianki to jednocześnie od lat reprezentantki Polski. Z resztą, całą reprezentację Polski, świeżono po Mistrzostwach Europy zobaczymy na boisku w Rudzie Śląskiej.

Nowy obiekt może tylko pomóc w poprawieniu ostatnich osiągnięć. W pierwszej, już ukończonej fazie rewitalizacji powstało właśnie boisko do rugby okolone w pełni profesjonalnym, betonowym torem do jazdy na rolkach. „Burloch Arena” stanowi wyjątkowy w skali kraju obiekt umożliwiający uprawianie sportów wymagających najwyższych poziomów adrenaliny.

Na otwarcie obiektu w najdłuższy dzień roku złoży się wiele imprez.

Finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7, który ostatecznie wyłoni tegoroczne medalistki.  W rudzkim turnieju weźmie 10 zespołów kobiecych: Ladies Lechia Gdańsk, gospodynie Diablice RUGBY Ruda Śląska, Tygrysice Sochaczew, Delia Atomówki Łódź, Haka AZS AWF Syrenki Warszawa, Ladies Frogs Warszawa, Legia Rugby Warszawa, Black Roses Posnania, Błyskawice Wrocław i Juvenia Kraków.

Po zakończeniu tego turnieju, wczesnym wieczorem w towarzyskim, pokazowym meczu rugby 15 – osobowego drużyny K.S. IGLOO RUGBY Ruda Śląska zmierzy się z reprezentacją Śląska (do której wyselekcjonowani zostali zawodnicy Czarnych Bytom, KS RUGBY Wrocław i RC Częstochowa).

Obiekt zostanie oficjalnie otwarty po tym meczu z udziałem władz miasta i zaproszonych gości oraz kilkuset rolkarzy, którzy rundą honorową na swoim torze ukoronują swoją imprezę  – NightSkating Ruda.

Drugiego dnia w niedzielę zostanie rozegrany turniej dzieci i młodzieży, na który organizatorzy jeszcze chętne drużyny serdecznie zapraszają.

To dwudniowe wydarzenie będzie miało charakter festynu organizowanego dla mieszkańców dzielnicy oraz miasta i towarzyszyć mu będą dodatkowe przedsięwzięcia z licznymi atrakcjami artystycznymi i gastronomicznymi.

Burloch Arena/foto: Stefan Maksis/

W Rudzie Śląskiej złote medale odbiorą zawodniczki gdańskiej Lechii, które wygrały wszystkie dotychczasowe turnieje [kliknij], ale niezwykle zacięta walka szykuje się o medale srebrne i brązowe. Ponadto gospodynie zawodów z pewnością zrobią wszystko, by na swym nowym obiekcie przerwać dominację Gdańszczanek, z którymi przegrały dwa ostatnie finały w Warszawie i Sochaczewie. Aktualna klasyfikacja [kliknij].

Bookmark the permalink.

Comments are closed.