Pierwsze tytuły w Orlikowej Lidze Mistrzów – 03/10/2011

Historyczne tytuły w Orlikowej Lidze Mistrzów w Rugby zostały przyznane. Zwycięzcami w finale zawodów tytuł Mistrza Województwa Łódzkiego zdobyły: w kategorii szkół podstawowych – Szkoła Podstawowa nr 54 im. Kornela Makuszyńskiego z Łodzi, a w kategorii szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 9 im. Polskich Olimpijczyków z Łodzi. Tak więc wygrały szkoły, które współpracują z sekcją rugby Klubu Sportowego Budowlani Łódź. Ale trzeba przyznać, iż postawa pozostałych uczestników finału była imponująca. Znakomite mecze rozgrywali uczestniczący po raz pierwszy w zawodach rugby zawodnicy szkół zduńskowolskich, braki techniczne nadrabiając sercem do gry i olbrzymią wolą zwycięstwa. Świadczy o tym brązowy medal gimnazjalistów z Trójki Zduńska Wola, którzy wyprzedzili zwycięzców eliminacji z Łodzi drużynę Gimnazjum nr 12. W klasyfikacji szkół podstawowych bratobójcze boje stoczyli natomiast uczniowie łódzkich SP 54 i SP 81, a o brąz zduńskowolanie z SP 6 i SP 10. Najskuteczniejszymi zawodnikami finału zostali Dominik Ławrynowicz z SP 54 Łódź i Krzysztof Borowski z Gimnazjum nr 9 Łódź.

Oficjalne wyniki  Orlikowej Ligi Mistrzów w Rugby Województwa Łódzkiego 2011:
Szkoły Podstawowe: 1.SP 54 Łódź 9 pkt 19:8; 2.SP 81 Łódź 7 12:9; 3.SP 6 Zduńska Wola 5 11:14; 4.SP 10 Zduńska Wola  3 7:18.
Szkoły Gimnazjalne: 1.Gim. nr 9 Łódź  9 21:9; 2.Gim. nr 1 Ozorków 7 15:10; 3.Gim. nr 3 Zduńska Wola 5 8:18; 4.Gim. nr 12 Łódź 3 5:12.

Przypomnijmy, iż tego rodzaju zawody rozegrane zostały w Polsce po raz pierwszy. W cyklu turniejów eliminacyjnych wystartowało 32 drużyny szkolne z Łodzi, Zgierza, Ozorkowa i Zduńskiej Woli. Z około 400 uczniów, którzy wybiegli na Orliki 70-80% nigdy nie grało w rugby, a duża część nigdy nie widziała piłki do rugby. Nie przeszkadzało to w rozgrywaniu zawodów. Dzieci i młodzież bardzo szybko pojmowali niezwykle proste przepisy w rugby tag. Biegaj prosto, rzucaj w tył, zrywaj taśmy , punkty kładź – gwarantowało dobrą zabawę. Element rywalizacji i walki o tytuły był tylko czynnikiem urozmaicającym. Czy Liga będzie kontynuowana zależy już tylko od dzieci i młodzieży oraz nauczycieli, opiekunów, trenerów na Orlikach i w szkołach. Myślę, że tych którzy brali udział w tegorocznych rozgrywkach nie trzeba będzie już namawiać. Szkoły wszak zostały wyposażone w piłki i tagi do gry. Wystarczy teraz poprowadzić zajęcia z elementami rugby lub zorganizować turniej chociażby wewnątrz szkolny.

/źródło: Zbyszek Jurzysta/