Twarda walka o ligowe punkty w Europie – 19/02/2012

O tym jak wyrównane są zespoły walczące o tytuły mistrzowskie we Francji, Anglii czy w RaboDirectPRO12 najlepiej świadczą wyniki uzyskane w sobotę i niedzielę. W Top 14 odnotowano dwa remisy, w lidze celtyckiej jeden, a w Premiership mecz na szczycie Saracens v Leicester zakończył się jednopunktowym zwycięstwem gości, podczas gdy liderujący Harlequins zdołali wywalczyć jedynie dwupunktową przewagę nad dziesiątymi w tabeli Worcester Warriors.

Do bardzo ciekawej konfrontacji doszło w Paryżu. Gospodarze, Stade Français podejmowali na Stade de France drużynę Toulon z reprezentacyjnym centrem, do niedawna grającym w Paryżu Mathieu Bastareaud’em. Kontuzja Jonny Wilkinsona (musiał opuścić boisko już w 24 minucie) i prowadzenie graczy ze stolicy 19-12 w 72 minucie gry (przyłożenie Pascala Pape i celne kopy Juliena Dupuy) wydawały się gwarantować im zwycięstwo, a jednak udana akcja Steffona Armitage i wykorzystane podwyższenie Matthew Giteau w ostatniej minucie spotkania zapewniły gościom remis.

/Mathieu Bastareaud wrócił do Paryża w koszulce Toulon. Jego drużyna zdołała wywalczyć remis z coraz lepiej spisującymi się zawodnikami Michaela Cheiki; foto: www.planetrugby.com/

Podobnie dramatyczny przebieg miało spotkanie w Bayonne, gdzie remis w starciu z Clermont zapewniło gospodarzom przyłożenie rezerwowego Sama Gerbera, podwyższone przez innego gracza z ławki - Benjamina Boyet także w ostatniej minucie gry.

Wreszcie dzisiejszy hit w Aviva Premiership rozstrzygnął w doliczonym czasie gry udany drop kapitana Tigers Geordana Murphy’ego zapewniający Leicester jednopunktowe zwycięstwo nad Saracens na ich Vicarage Road.

Wyniki sobotnio-niedzielnych gier:
Top 14: Bayonne v Clermont 22-22, Bordeaux-Bčgles v Montpellier 26-30, Lyon v Racing Métro 22-33, Toulouse v Agen 21-10, Brive v Castres 13-15, Stade Français v Toulon 19-19;
Aviva Premiership: Saracens v Leicester 19-20, Bath v Gloucester 11-14, Northampton v Sale 24-17, Newcastle v London Irish 19-10, Wasps v Exeter 12-15, Harlequins v Worcester 16-14;
RaboDirectPRO12: Benetton Treviso v Munster 14-35, Newport-Gwent D’gons v Edinburgh 21-10, Connacht v Glasgow 13-13.
Tabele:
Top 14: 1.Toulouse 69 punktów; 2.Clermont Auvergne 61; 3.Toulon 52; 4.Castres 48; 5.Montpellier 48; 6.Stade Francais 42; 7.Racing Metro 41; 8.Bordeaux- Begles 37; 9.Agen 36; 10.Perpignan 31; 11.Brive 29; 12.Bayonne 29; 13.Biarritz 25; 14.Lyon 24.
Aviva Premiership: 1.Harlequins 55 punktów; 2.Saracens 49; 3.Northampton 41; 4.Leicester 40; 5.Exeter 39; 6.Gloucester 37; 7.Sale 35; 8.London Irish 34; 9.Bath 30; 10.Worcester 27; 11.London Wasps 23; 12.Newcastle 17.
RaboDirectPRO12: 1.Leinster 57 punktów; 2.Ospreys 47; 3.Munster 43; 4.Glasgow 41; 5.Cardiff Blues 39; 6.Ulster 37; 7.Scarlets 35; 8.Treviso 28; 9.Edinburgh 23; 10.Dragons 21; 11.Connacht 20; 12.Aironi 14.