W dniach 07-11 marca 2012 na terenie Centrum Omnisport w Macon nasza seniorska kadra przygotowywała się kwietniowych meczów z Belgią i Holandią.
Celem konsultacji było:
1) Przygotowanie strategiczne i taktyczne drużyny do wspomnianych meczów.
2) Sprawdzenie stanu przygotowania zawodników kadry oraz wyselekcjonowanie ostatecznej grupy zawodników, do której trafią powołania.
3) Rozegranie kontrolnych gier z wymagającym przeciwnikiem.
4) Przeprowadzenie sprawdzianów specyficznych dla zawodników pierwszej i drugiej linii młyna.
5) Integracja nowych zawodników.
6) Zapoznanie się z potrzebami Kadry oraz poinformowanie zawodników o propozycji utworzenia Zespołu Administracyjno-Organizacyjno-Szkoleniowego (ZAOS).
W konsultacji brało udział 23 zawodników:
z formacji młyna: Kamil Bobryk, Jean Boute, Grzegorz Janiec, Adrian Chróściel, Marcin Wilczuk, Boris Ernault,
Michał Krużycki, Merab Gabunia, Tomasz Hebda, Kacper Ławski, Etienne Zyk, Mateusz Bartoszek, Stanisław Niedźwiecki, Paweł Najdek, Yoann Roche;
z formacji ataku: Cedric Vaissiere, Łukasz Szostek, Tomasz Stępień, Dawid Banaszek, Krzysztof Hotowski, Leandre Billaud, Alexandre Beccuau, Benjamin Rouhet.
Poznanie i opracowanie nowych elementów taktycznych i zagrywek możliwe było podczas 3 zajęć teoretycznych, ich wypróbowanie podczas 2 jednostek treningowych bez przeciwnika i w 3 grach z opozycją (2 razy z AS Macon oraz 1 z SOG Givors).
Szczególnie istotna była trzecia gra z AS Macon przeprowadzona w realnych warunkach meczowych.
W ocenie trenera „nasza drużyna realizowała założenia. Jednak po kilku przegrupowaniach reprezentacja miała duże problemy organizacyjne w grze otwartej. Rytm gry był bardzo szybki i nie zawsze zawodnicy dobierali odpowiednią formę gry do zaistniałej sytuacji. Graliśmy bardzo ofensywnie bez asekuracji i kontroli ustawienia obronnego. Popełniliśmy dużo błędów, co pozwoliło przeciwnikowi dwa razy przerwać nasza obronę.
Po korekcjach w ustawieniu i zmianach graliśmy poprawniej w grze otwartej. Nasi łącznicy młyna: Cedric Vaissiere i Łukasz Szostek nadawali rytm gry i poprawnie rozgrywali piłkę z zawodnikami ataku. Szybkie akcje Alexandra Beccuau i Leandra Billaud oraz determinacja Meraba Gabuni pozwoliły na rozegranie wyrównanych zawodów.
Wszystkie nasze auty były dobrze rozegrane i dzięki temu mieliśmy czyste piłki do gry. Popełnialiśmy jeszcze błędy w grze 1 na 1. Przeciwnik okazał się też lepszy w młynach dyktowanych. Rywale gratulowali naszym zawodnikom bardzo poprawnej i prowadzonej w duchu fair play rywalizacji”.
Wszystkie zajęcia treningowe odbywały się na boisku trawiastym. Dla zawodników grających w klubach polskich były to jedne z pierwszych treningów na takim terenie w tym roku.
Ponadto dzięki pomocy FFR i Comitetu Bourgogne mogliśmy bezpłatnie skorzystać z przeprowadzenia testu na «scrum maszynie». Wraz z komputerową opornicą przybyło dwóch trenerów z renomowanej francuskiej akademii pierwszej linii. Zawodnicy po raz pierwszy w życiu mieli możliwość sprawdzenia swoich wyników oraz skorygowania swojego ustawienia przez najlepszych specjalistów. Jest to bardzo ważny element pracy w młynie i dzięki temu gra może stać się skuteczniejsza i bezpieczniejsza. Zawodnicy uświadomili sobie istotę pracy w tej formacji.