Lechia Gdańsk Mistrzem Polski – 25/06/2012

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, około 7 tysięcy kibiców (!) gorąco dopingowało wczoraj finalistów Ekstraligi.

Debiut rugby na stadionie Widzewa wypadł doskonale, bowiem mecz stał na wysokim poziomie, był bardzo wyrównanym starciem i z pewnością trzymał w napięciu do ostatniej minuty gry. Do pełni szczęścia łódzkich kibiców zabrakło tylko wygranej ich ulubieńców…

Pierwsza w tym sezonie ligowa porażka sprawiła, że z tytułu mistrzowskiego cieszyli się wczoraj zawodnicy Lechii Gdańsk, dla których to pierwszy tytuł od roku 2002, pierwszy zdobyty w systemie rozgrywek kończącym się fazą play-offs.

/foto: Krzysztof Lewandowski – Mudin/

Po bardzo wyrównanej pierwszej części gry (6:7), drugą lepiej rozpoczęli goście obejmując w 53 minucie gry po udanej akcji Tomasza Hebdy i podwyższeniu Davida Chartiera prowadzenie 17:9. Kolejne minuty przyniosły jednak świetne akcje gospodarzy, których uwieńczeniem było wspaniałe przyłożenie Tomasza Kozakiewicza po fantastycznym przekopie gruzińskiego łącznika Budowlanych – Teimuraza Sokhadze dające Łodzianom dwupunktowe prowadzenie (19:17). O losach meczu zdecydowała akcja z 75 minuty kiedy to wprowadzony z ławki Yuriy Bukhalo odzyskał piłkę, minął jednego z rywali i uruchomił podaniem szybkiego skrzydłowego Lechii, Roberta Kwiatkowskiego, który 70-metrowym rajdem zapewnił decydujące punkty i zwycięstwo drużynie gości.

Blachy Pruszyński Budowlani S.A. Łódź v RC Lechia Gdańsk 22-27 (6:7) /Tomasz Jarowicz, Marcin Zeszutek, Kacper Michałkiewicz, techniczny – Grzegorz Michalik/
Punkty dla Lechii: David Chartier 12 (3pd, 2K), Robert Kwiatkowski 10 (2P), Tomasz Hebda 5 (P);
Punkty dla Budowlanych: Teimuraz Sokhadze 17 (1pd, 5K), Tomasz Kozakiewicz 5 (P)

Budowlani: 1.Michał Królikowski (k) 2.Kamil Bobryk 3.Merab Gabunia 4.Przemysław Szyburski 5.Dawit Gugushvili 6.Dominik Skwarciak (61′ Marek Mirosz) 7.Władysław Grabowski (73′ Mariusz Fortuna) 8.Kacper Ławski 9.Łukasz Żórawski 10.Teimuraz Sokhadze 11.Dariusz Kaniowski 12.Grzegorz Dułka 13.Sebastian Łuczak (73′ Mateusz Matyjak) 14.Tomasz Kozakiewicz 15.Tomasz Stępień
Lechia: 1.Rafał Witoszyński 2.Grzegorz Janiec (Karol Hedesz) 3.Sławomir Kaszuba (k) (79′ Dariusz Pionk) 4.Michał Krużycki (73′ Krystian Majcher) 5.Paweł Nowak (28′ Łukasz Doroszkiewicz) 6.Rafał Sajur 7.Tomasz Hebda 8.Rafał Wojcieszak (53′ Piotr Piszczek) 9.Mariusz Wilczuk (79′ Marek Płonka) 10.Rafał Janeczko (68′ Yuriy Bukhalo) 11.Robert Kwiatkowski 12.Henry Bryce 13.Aleksander Nowicki 14.Piotr Jurkowski 15.David Chartier.