Wieści ze światowych aren – 28/08/2012

Weekend na światowych arenach przyniósł wiele ciekawych wydarzeń. Największym echem odbił się historyczny remis i pierwsze punkty w rywalizacji o Rugby Championship – Argentyńczyków.

Pumas zremisowali z RPA na Estadio Malvinas Argentinas w Mendozie 16-16 i to najlepszy wynik w historii 15 dotychczasowych starć pomiędzy tymi zespołami. Gospodarze mogą odczuwać jednak pewien niedosyt bowiem wygrali pierwszą część spotkania 13:3 i utrzymywali korzystny wynik do 65 minuty gry.

/Pojedynki Springboks i Pumas zwykle obfitują w twarde starcia. Dotychczas górą byli w nich zawodnicy z RPA, jednak w Mendozie Argentyńczycy wywalczyli historyczny remis, będąc o krok od wygranej; foto: www.planetrugby.com/

Nie było takich emocji w drugim meczu tych rozgrywek. 17 punktów Dana Cartera i przyłożenie Israela Dagga zapewniło All Blacks pewną wygraną nad Australią w Auckland i tym samym zachowanie Bledisloe Cup.

Wyniki Rugby Championship (II seria gier):
Argentyna v RPA 16-16 (13:3) /sędzia: Steve Walsh (Australia)/
Nowa Zelandia v Australia 22-0 (9:0) /sędzia: Nigel Owens (Walia)/
Aktualna tabela: 1.Nowa Zelandia 8 pkt; 2.RPA 6; 3.Argentyna 2; 4.Australia 0

Także drugą kolejkę spotkań rozegrano we francuskiej Top 14. Tu największe emocje przeżywali kibice na Stade Yves Du Manoir w Paryżu, gdzie dwa przyłożenia Matta Giteau i piąty celny kop w 76 minucie gry Jonny Wilkinsona zapewniły RC Toulon ciężko wywalczone zwycięstwo nad Racing-Métro i tym samym drugie wyjazdowe zwycięstwo na trudnym terenie (tydzień wcześniej wygrali w Perpignan).

Wyniki Top 14 (II seria gier):
Racing-Métro v Toulon 21-23, Agen v Biarritz 19-25, Bayonne v Stade Francais 24-11, Montpellier v Clermont Auvergne 13-8, Castres v Grenoble 30-13, Toulouse v Mont de Marsan 37-22, Bordeaux-Begles v Perpignan 26-22.
Aktualna tabela [kliknij].

W trzeciej kolejce spotkań w Currie Cup najciekawiej było w Johannesburgu. Zdobyte w doliczonym czasie gry punkty Eltona Jantjiesa (karny) zapewniły Lions minimalną wygraną nad Western Province.

Wyniki Currie Cup (III seria gier):
Griquas v Cheetahs 16-29, Lions v Western Province 26-23, Blue Bulls v Sharks 42-31.

Ponadto rywalizację o ITM Cup rozpoczęto w Nowej Zelandii. Na starcie doszło do prawdziwej sensacji bowiem dzięki zdobytemu w ostatniej minucie gry przyłożeniu rezerwowego, Kierona Fonotia gracze Tasman pokonali w Nelson swych sławnych sąsiadów z Canterbury 25-22.

Wyniki ITM Cup (I seria gier):
Hawkes Bay v Auckland 29-36, Tasman v Canterbury 25-22, Manawatu v Wellington 11-30, Otago v Northland 46-34, Bay of Plenty v Taranaki 22-37, Counties Manukau v Southland 30-9, North Harbour v Waikato 22-42.
Więcej o rozgrywkach [kliknij].

Warto też przypomnieć, że już w najbliższy weekend startują rozgrywki w Aviva Premiership i RaboDirect PRO12.