PEN: Polska ponownie liderem dywizji! – 04/11/2012

W bardzo twardym, wyrównanym boju w Gdańsku nasza reprezentacja pokonała Niemców 22-13 (7:7) i ponownie objęła prowadzenie w dywizji 1B Pucharu Europy Narodów.

O naszym zwycięstwie zdecydowała przede wszystkim dobrze zorganizowana, ofiarna obrona i niemal 100% skuteczność kopów naszego obrońcy Davida Chartiera, zdobywcy 17 punktów w tym spotkaniu.

Oparta o kilku graczy pochodzących z południowej półkuli reprezentacja naszych rywali okazała się bardzo wymagającym przeciwnikiem, ale tylko w pierwszych minutach spotkania zdołała zepchnąć Polaków do obrony, czego efektem było zresztą przyłożenie Seana Armstronga w 20 minucie spotkania.
Później gra się wyrównała, a ambitna postawa biało-czerwonych została nagrodzona udaną akcją zakończoną przyłożeniem Michała Krużyckiego.

W drugiej połowie zagraliśmy uważnie właściwie nie dając rywalom szans na odrobienie strat po celnych kopach, niezawodnego w tej odsłonie Chartiera, który w ostatniej minucie gry odebrał Niemcom nawet punkt bonusowy przyznawany za porażkę nie wyższą niż 7 punktami.

/Zwycięstwo w meczu z Niemcami dało powody do radości. Kapitan reprezentacji – Kamil Bobryk (na pierwszym planie) jak na przywódcę przystało mobilizował kolegów do maksymalnego wysiłku, dającego szanse na chwile tryumfu i radości; foto: Monika Goldszmidt/Trojmiasto.pl/

Mecz w Gdańsku był też okazją do wręczenia specjalnych upominków osobom, które w opinii Zarządu Związku wniosły największy wkład w rozwój rugby w 90-letniej historii tego sportu na ziemiach polskich.
Z rąk prezesa Jana Kozłowskiego, wiceprezesa Roberta Pietrzaka i sekretarza generalnego Grzegorza Borkowskiego odebrali je: wybitny trener Ryszard Wiejski, wieloletni działacz Henryk Kuczko i najlepszy w historii zawodnik Grzegorz Kacała. W najbliższym czasie specjalnie przygotowane statuetki trafią także do rąk wieloletniego szefa Pomorskiego Okręgowego Związku Rugby Zbigniewa Kulentego i szefa Polsatu Sport Mariana Kmity.

Ponadto srebrną, honorową odznakę Polskiego Związku Rugby odebrał prezes RC Lechia Gdańsk i główny organizator meczu Bogdan Jancen.

Polska v Niemcy 22-13 (7:7) /sędziowie: Vadim Pikhovkin, Alexei Bryzgalin, Vladimir Volovik (wszyscy Rosja), techniczny: Tomasz Jarowicz; delegat FIRA-AER: Mircea Paraschivescu (Rumunia)/
Punkty dla Polski: David Chartier 17 (1pd, 5K), Michał Krużycki 5 (P);
Punkty dla Niemiec: Raynor Parkinson 8 (1pd, 2K), Sean Armstrong 5 (P);

Polska: Piorkowski (79′ Janiec), Bobryk, Pretkowski (54′ Boutes) – Hebda, Krużycki – Zyk, Niedźwiecki (68′ Brażuk), Ławski – Szostek (75′ Trybus) – Billaud – Beccuau, Berthe, Stępień (78′ Szrejber), Hotowski – Chartier;
Niemcy: Zeiler (51′ Krause), Widiker, Kohler (40′ Fuchsler) – Wilhelm, Danso – Brenner (51′ Kasten), Hug, May – Armstrong – Parkinson – Strauch, Jordaan, Simm, Gungor – Manawatu.

Aktualna tabela dywizji 1B: 1.Polska 8 punktów (2 mecze) 51-16; 2.Niemcy 5 (2) 59-50; 3.Ukraina 5 (2) 50-56; 4.Szwecja 5 (2) 64-28; 5.Czechy 0 (1) 3-29; 6.Mołdawia 0 (1) 6-54.

Za tydzień Czesi zagrają ze Szwecją, a jesienną rywalizację w naszej dywizji zakończą 17 listopada starcia: Niemcy v Mołdawia i Ukraina v Czechy.