Po spotkaniu działaczy w Pradze – 24/11/2012

Przedstawione w Pradze propozycje dotyczące  rozgrywek na rok 2013 przewidują trzy turnieje Grand Prix Series 7, które ze względu na lipcowy RWC 7’s w Moskwie mieć będą wakacyjną przerwę (Lyon – 8/9.06., Anglia – 14/15.09. i Bukareszt – 21/22/09.). W najbardziej nas interesującej dywizji 1 powrócono do rozgrywania dwóch turniejów wyłaniających drużynę uzyskującą awans do GPS. Pierwszy odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Izraelu (lub Szwecji, jeśli sytuacja w Izraelu dalej będzie napięta), drugi w Brukseli (22/23.06.).

Nasza żeńska reprezentacja zagra w jednym turnieju ME dywizji A (8/9.06. w Pradze), która ponownie gościć też będzie turniej mistrzowski do lat 20 (24.08.-01.09.).

Wobec rezygnacji Niemców znaleźliśmy się też w gronie zespołów, które mogą dołączyć do rozgrywanego w Portugalii turnieju ME do lat 19 (25.10.-01.11.). Po raz pierwszy zostanie też rozegrany turniej ME U19 w odmianie siedmioosobowej (Palma de Majorka, 13/14.04.). Zaproszenia zostały skierowane do krajów występujących w Pucharze 6 Narodów i dywizji 1A Pucharu Europy Narodów, ale wobec rezygnacji Anglii i Walii także znaleźliśmy się w gronie państw, które potencjalnie mogą znaleźć się w stawce 12 drużyn walczących o pierwszy w historii tytuł.

Ponadto nasi najmłodsi reprezentanci wezmą udział w tradycyjnym stażu kadetów do lat 16 (Nymburk, 01-05.05.), a chęć przyjazdu do Polski na jesienny turniej Cross Border U17 wyraziły wstępnie reprezentacje: Rumunii, Niemiec, Szwecji i Portugalii. Decyzja o tych zawodach powinna zapaść w przyszłym tygodniu w Paryżu.

W stolicy Francji zostanie także dokonany wybór nowych władz FIRA-AER, zatwierdzony kalendarz pozostałych rozgrywek oraz zapadną decyzje dotyczące umowy FIRA-AER – 6 Narodów.

Poza tematyką dotyczącą rozgrywek w roku 2013 przedstawiono rożne projekty w zakresie umasowienia rugby, najwięcej miejsca poświęcając propozycjom belgijskim i skandynawskim. Ciekawe, że bardzo różne – czasem skrajne – opinie wyrażane są na temat TAG rugby.

Jednym z tematów była też przedstawiana przez najbardziej rozpoznawalnego w historii czeskiego rugby  zawodnika Jana Machacka propozycja utworzenia rozgrywek klubowych (lub regionalnych) – Central European Cup. Miałyby one być rozgrywane jesienią (od połowy sierpnia do polowy listopada) i gromadzić na starcie najlepsze drużyny z Niemiec, Belgii, Holandii, Czech, Polski, Węgier i Austrii. Oznaczałyby jednak konieczność znaczących zmian w rozgrywkach krajowych wszystkich tych państw…

Bookmark the permalink.

Comments are closed.