Długa seria porażek przed turniejem, nie zakończona zresztą w pierwszej kolejce tegorocznej rywalizacji o Puchar 6 Narodów sprawiła, że prowadzeni przez tymczasowego trenera Roba Howley’a Walijczycy w oczach fachowców z pewnością nie należeli do grona faworytów.
Tymczasem w ostatniej kolejce rozgromili na swym Millenium Stadium w Cardiff niepokonanych wcześniej Anglików i obronili zdobyte przed rokiem trofeum.
/43-letni Robert Howley to były 59-krotny reprezentant Walii (22 mecze w roli kapitana) grający na pozycji łącznika młyna. Został mianowany tymczasowym trenerem drużyny narodowej w kwietniu 2012 r. po kontuzji Warrena Gatlanda odniesionej podczas wakacji w Nowej Zelandii. Po zakończeniu kariery zawodniczej prowadził Cardiff Blues, a następnie jako asystent Gatlanda odpowiadał za formację ataku reprezentacji; foto: www.planetrugby.com/
W ogóle tegoroczne wyniki zaskoczyły wielu specjalistów, a „wooden spoon” dla Francuzów, pomimo ich sobotniego zwycięstwa nad Szkotami to chyba jeszcze większa niespodzianka niż końcowy tryumf Walijczyków.
Wyniki ostatniej serii gier (16.03.2013):
Włochy v Irlandia 22-15 (9:6) /sędzia: Wayne Barnes/
Punkty dla Włochów: Luciano Orquera 14 (1pd, 4K), Giovanbattista Venditti 5 (P), Gonzalo Garcia 3 (K);
Punkty dla Irlandii: Paddy Jackson 15 (5K)
Walia v Anglia 30-3 (9:3) /sędzia: Steve Walsh/
Punkty dla Walii: Leigh Halfpenny 12 (4K), Alex Cuthbert 10 (2P), Dan Biggar 8 (1pd, 1K, 1dg)
Punkty dla Anglii: Owen Farrell 3 (K)
Francja v Szkocja 23-16 (0:6) /sędzia: Nigel Owens/
Punkty dla Francji: Frederic Michalak 11 (1pd, 3K), Maxime Medard 5 (P), Wesley Fofana 5 (P), Maxime Machenaud 2 (pd);
Punkty dla Szkocji: Greig Laidlaw 9 (3K), Tim Visser 5 (P), Ruaridh Jackson 2 (pd).
W decydującym o zwycięstwie meczu Turnieju 6 Narodów Walia pokonała Anglię 30:3 zatrzymując trofeum na kolejny rok. Po porażce w pierwszym meczu z Irlandią notowania Smoków spadły i wydawało się, że nie obronią Pucharu, zwycięstwa w czterech następnych meczach pokazały, że będzie inaczej. Jest to 26 zwycięstwo Walii w historii imprezy (wyrównali dotychczasowy rekord Anglików), której pierwsza edycja została rozegrana w 1883 roku. Zwycięstwo z Anglią wyrównało na 56:56 bilans zwycięstw i porażek w historii 124 meczów tych zespołów w historii, jest to też najwyższe zwycięstwo Walii nad rugbistami Czerwonej Róży (poprzedni rekord 25:0 został ustanowiony w 1905 roku!).
Podsumowanie sezonu 2013:
Kolejność końcowa: 1. Walia, 2. Anglia, 3. Szkocja, 4. Włochy, 5. Irlandia, 6. Francja
Grand Slam (Wielki Szlem) - w tym roku Walia wygrywając turniej nie pokonała wszystkich rywali, nie zdobyła więc Wielkiego Szlema.
Triple Crown (Potrójna Korona) - trofeum dla drużyny, która pokona wszystkich rywali z Wysp również nie została zdobyta.
Wooden Spoon (Drewniana Łyżka) – niechlubne trofeum dla zespołu, który zajmie ostatnie miejsce w imprezie w tym roku zdobyła Francja.
Calcutta Cup otrzymuje zwycięzca meczu Anglia – Szkocja, w tym roku Anglia wygrała 38:18.
Millennium Trophy otrzymuje zwycięzca meczu Anglia – Irlandia, w tym roku Anglia wygrała 12:6.
Giuseppe Garibaldi Trophy otrzymuje zwycięzca meczu Francja – Włochy, w tym roku wygrały Włochy 23:18.
Centenary Quaich otrzymuje zwycięzca meczu Szkocja – Irlandia, w tym roku Szkocja wygrała 12:8.
Le Crunch otrzymuje zwycięzca meczu Anglia – Francja, w tym roku Anglia wygrała 23:13.