Po stażu kadetów FIRA-AER – 06/05/2013

Choć ostatecznie bez znanego edukatora z Francji – Pierre’a Lautiera, który kilka dni przed planowanym wyjazdem miał atak serca tegoroczny staż kadetów FIRA-AER w Czechach był imprezą udaną.

Spotkanie bardzo młodych reprezentantów z Niemiec, Polski, Węgier i Czech oraz towarzyszących im trenerów i arbitrów było cenną okazją do wymiany doświadczeń i dokonania wielu obserwacji.

/foto: Krzysztof Krzewicki/

Relacja trenera kadry Krzysztofa Okapy:
„Staż FIRA odbył się w ośrodku sportowym Nymburg w Czechach. Warunki  noclegowe, wyżywienie oraz obiekty sportowe w postaci boiska ze sztuczną nawierzchnią były bardzo dobre. Dodatkowo mieliśmy dostęp do sal konferencyjnych na zajęcia teoretyczne. W stażu wzięła udział reprezentacja Polski U16, czyli zawodnicy z rocznika 1997. Wśród 26 powołanych zabrakło około 10 graczy wyróżniających się w swoich klubach, którzy mogliby być sprawdzeni na tego typu konsultacji. Absencja spowodowana była kontuzjami, brakiem badań lekarskich lub dowodu tożsamości uprawniającego do wyjazdy za granicę. Z zawodnikami przebywała także kadra szkoleniowa, w osobach: trener kadry U16, oficer rozwoju PZR i 5 trenerów pomocniczych oraz kierownik i masażysta. Współpraca wśród kadry przebiegała bez zastrzeżeń, a zaangażowanie trenerów w szkolenie i analizę gier było bardzo dobre.

W czasie stażu rozegrano nieoficjalne gry międzypaństwowe 2×10 min. tylko na punkty po przyłożeniach: Polska-Niemcy 5-20, Polska-Węgry 15-0, Polska-Czechy 10-5. Gry odbywały się na boiskach pełnowymiarowych i w pełnych składach 15-osobowych. Ta część była bardzo wartościowa. Konfrontacja (szczególnie ze świetnie wyszkolonymi Niemcami, którzy mieli także zawodników z rocznika 1998) okazała się doskonałym momentem to pokazania, na jakim etapie wyszkolenia znajdują się zawodnicy tej kategorii wiekowej w Polsce.

Część szkoleniowa (tematy poszczególnych treningów) opracowana została przez trenera z Francji i przedstawiana codziennie na zajęciach teoretycznych. W praktyce polegało to na zgłaszaniu się grupy chętnych 2-3 trenerów (z Polski, Niemiec, Węgier i Czech) do realizacji danego treningu. Tematami bloków szkoleniowych była technika indywidualna zawodników w następujących elementach: operowanie piłką, gra przed kontaktem i na kontakcie, przegrupowania ruck i maul, auty i młyny, obrona indywidualna i zespołowa. Następnie na boisku zawodnicy dzieleni byli na grupy mieszane (międzynarodowe) i uczestniczyli w poszczególnych blokach tematycznych po około 15 minut każdy, pod okiem trenerów. Efektywność treningów oceniam na mierną z powodu nieujednolicenia myśli szkoleniowej (głównie technika indywidualna). Trener francuski pozwolił na dowolność, a potem miał uwagi do trenerów prowadzących w kwestii nauczania elementów techniki indywidualnej i organizacji ćwiczeń. Niektórzy trenerzy nauczali poprawnie, a inni całkowicie gubili cele ćwiczenia. Problem głównie polegał na niezwracaniu uwagi na błędy popełniane przez zawodników, ale także na komunikacji trenerów z grupą (obowiązywał język angielski, ale nawet francuski trener nie znał go w stopniu komunikatywnym). W efekcie treningi nie przyniosły oczekiwanego efektu szkoleniowego, na który wszyscy trenerzy czekali. Mieliśmy nadzieję, że trener z Francji pokaże nam nowoczesne tendencje treningowe tej kategorii wiekowej (16 lat) z zakresu: przygotowania motorycznego lub techniki indywidualnej. W zamian za oczekiwane nowości dowiedzieliśmy się standardowo np. o ćwiczeniach genage (znamy je już od wielu lat) oraz o różnicach w konstrukcji przegrupowania ruck i maul (tematy na kurs dla kandydatów na instruktorów rugby).

Po za wspólnymi treningami przeprowadziliśmy dla kadry Polski U16 jeden trening na boisku (gra ofensywna i organizacja obrony zespołowej) i jedne zajęcia teoretyczne (analiza gier szkolnych i omówienie przygotowania indywidualnego zawodników w okresie maj i czerwiec 2013). Zaangażowanie młodych polskich rugbistów w zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz w cały pobyt na stażu oceniam jako bardzo dobry, z co dziękuję przede wszystkim zawodnikom ale także trenerom klubowym, z którymi kontaktowałem się przed ogłoszeniem powołań”.

Już w tym tygodniu najlepszych kadetów czeka kolejna Ogólnopolska Konsultacja Kadr Wojewódzkich w Puławach, a w kolejnym tygodniu reprezentacyjni kadeci spotkają się w Gdańsku z Niemcami.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.