Przed decydującymi starciami w lidze – 31/05/2013

Po występach naszych reprezentacji w Pucharze Europy Narodów [kliknij] i Mistrzostwach Europy 7 [kliknij] uwaga kibiców rugby w Polsce koncentrować się będzie na decydujących meczach ligowych.

Wobec pojawiających się wątpliwości warto przypomnieć, że w decydującej fazie tegorocznych rozgrywek nie są uwzględniane punkty bonusowe. Obowiązujący regulamin rozgrywek Ekstraligi i I ligi (rozdział IV p.1h i 1i) mówi jasno:

h) W półfinałach i meczach o utrzymanie w ekstralidze oraz w meczach finałowych I ligi w kolejności:
- większa liczba zdobytych dużych punktów (bez bonusowych), następnie:
- korzystniejszy stosunek małych punktów, następnie
- większa liczba zdobytych małych punktów, następnie
- dogrywka (2 x 10 minut, przerwa 5 minut) następnie,
- rzuty karne (pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów, druga faza: po jednej próbie, na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów. O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę.
- pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów
- druga faza: po jednej próbie, na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów
O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę).

i) W finałach i meczach o miejsca musi być wyłoniony zwycięzca. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę 2 x 10 minut, przerwa 5 minut, gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia decyduje większa liczba zdobytych przyłożeń z całego meczu (łącznie z dogrywką), następnie drużyny egzekwują rzuty karne (pierwsza faza: 5 prób dla każdej drużyny z linii 22 metrów – druga faza: po jednej próbie, na zmianę aż do skutku z linii 22 metrów).
O kolejności kopów decyduje losowanie. W próbach uczestniczą jedynie ci zawodnicy, którzy ukończyli mecz na boisku. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę.