Zacięte starcia w PEN FIRA-AER – 10/03/2012

Nie zabrakło emocji w dzisiejszych pojedynkach w Pucharze Europy Narodów FIRA-AER. W dywizji 1 A doszło do meczu na szczycie, który zdecydował o tytule najlepszej drużyny rozgrywek. Dzięki zwycięstwu w Bukareszcie tytułem Mistrza Europy przez dwa lata szczycić się będą Gruzini.

Zanim jednak do tego doszło ponad 4 tys. kibiców zgromadzonych na trybunach nowego stadionu Federacji znajdującego się na terenie Rumuńskiego Komitetu Olimpijskiego przeżyło nie lada emocje. Po dobrej grze swych podopiecznych w pierwszej połowie meczu wygranej 10:6, w drugiej do głosu doszli goście. Na domiar złego gospodarze stracili swego rwacza (za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Viorel Lucaci) i wydawało się, że mecz jest rozstrzygnięty. Tymczasem sprowokowany przez rywala gracz Clermont, Viktori Kolelishvili uderzył jednego z Rumunów za co został usunięty z boiska, przez prowadzącego spotkanie, jednego z sześciu profesjonalnych sędziów angielskich – Johna-Paula Doyle. To poderwało gospodarzy do ataku i przez kilka ostatnich minut gościli oni w pobliżu pola punktowego gości. Arbiter podyktował cztery rzuty karne, ale nie zdecydował się podyktować karnego przyłożenia, co wywołało na trybunach prawdziwą burzę…

Ostatecznie z wygranej 19-13 cieszyli się goście, wśród których bliski występu (znajdował się w grupie 24 graczy) był obrońca gdyńskiej Arki, Beka Tsiklauri.

Spore emocje towarzyszyły także meczowi w Coimbrze. Hiszpanie prowadzili po pierwszej połowie 8:6, ale dwie udane akcje Portugalczyków w drugiej części gry zapewniły im wygraną 23-17. Tylko Rosjanie wyraźnie pokonali w Sochi Ukrainę 38-19 (21:12), choć stracili trzy przyłożenia!

Nie mniejsze emocje towarzyszyły pojedynkom w dywizji 1B. Belgowie po bardzo wyrównanym spotkaniu wygrali w Kiszyniowie 17-16, ale gospodarze zbliżyli się na jeden punkt dopiero w ostatniej akcji meczu, a Czesi pomimo ambitnej walki w ostatnich fragmentach spotkania ulegli w Pradze Niemcom 17-20 (0:10). W ten sposób bardzo bliscy zastąpienia Ukrainy w europejskiej elicie są podopieczni Richarda Mc Clintosha, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w Brukseli, 7 kwietnia.

Dzisiejsze wyniki:
Dywizja 1A: Rumunia v Gruzja 13-19 (10:6), Portugalia v Hiszpania 23-17 (6:8), Rosja v Ukraina 38-19 (21:12)
Dywizja 1B: Mołdawia v Belgia 16-17 (3:7), Czechy v Niemcy 17-20 (0:10)

Tabele:
Dywizja 1A: 1.Gruzja 32 punkty (8 gier) 237-80; 2.Rumunia 26 (8) 219-95; 3.Rosja 20 (8) 171-174; 4.Hiszpania 20 (8) 175-222; 5.Portugalia 20 (9) 182-195; 6.Ukraina 0 (7) 86-304.
Dywizja 1B: 1.Belgia 32 punkty (8 gier) 253-107; 2.Mołdawia 25 (8) 161-131; 3.Polska 25 (8) 193-150; 4.Czechy 20 (10) 160-217; 5.Niemcy 15 (8) 160-175; 6.Holandia 1 (8) 94-241.