W Krakowie i Łodzi najmłodsi na „6″ – 17/09/2012

W najbliższą niedzielę już po raz szósty najmłodsi rugbyści rywalizować będą w Turnieju Krakowskiego Obwarzanka.

Start zawodów planowany jest na godzinę 10.00, faza finałowa ok. godz. 14.00.
Juvenia Kraków i portal RugbyPolska.pl zaprosiły drużyny mini żaków, żaków i młodzików z Polski i zagranicy, by spotkały się pod Wawelem. Organizatorzy przygotowują dla uczestników i kibiców liczne atrakcje, gry, zabawy i konkursy z cennymi nagrodami. Będzie pokaz elementów rugby w wykonaniu drużyny seniorskiej, a także wiele niespodzianek. Na zawodników i trenerów jak zawsze czekać będzie przygotowana przez rodziców uczta przy grillu oraz ciepłe i zimne napoje. Ale również przybyli na stadion kibice znajdą coś na zaspokojenie głodu i pragnienia spowodowanego emocjami i wysiłkiem włożonym w udział w konkursach i zabawach. Celem jest stworzenie atmosfery, która każdemu uczestnikowi tego pikniku pozwoli poczuć się jak w otoczeniu dobrych znajomych i rodziny.
Zmagania odbywają się przy samych Błoniach, przyciągają więc również wiele osób, które w tym czasie spacerują, lub aktywnie spędzają wolny czas w rekreacyjnym sercu Krakowa.

W tym roku przyjazd potwierdzili mali zawodnicy z kilku miast Małopolski i Śląska, ale również dobrze znana pod Wawelem ekipa z Czech. Na starcie rywalizacji staną: Juvenia Kraków, RK Nowa Huta, Gorce Raba Niżna, Czarni w Bytomiu, Biało-Czarni Nowy Sącz, RC Havirov, UKS Kasinka Mała, RC Częstochowa.

Także po raz szósty Klub Sportowy Budowlani Łódź zaprosił uczniów łódzkich szkół podstawowych do gry w rugby. „Szkoła z jajem” to zabawa w rugby dla uczniów klas IV, V, VI , którzy na co dzień nie uprawiają rugby, to turniej który ma za zadanie nabór nowych zawodników do sekcji jak i propagowanie rugby.

W VI już edycji wystartowało sześć szkół podstawowych SP 30, SP 54, SP 58, SP81, SP 139, SP 153 razem około 220 dzieci, chłopcy i dziewczęta. Grano „na szarże” czyli według uproszczonych przepisów, ale w kontakcie. Zawodnicy przed każdym meczem instruowani byli przez sędziów o zasadach gry, zresztą okazuje się,  że większość brała już udział w turniejach organizowanych przez Klub i trenera Zbyszka Jurzystę i ich wiedza na temat rugby jest wystarczająca by powalczyć o tytuł „Szkoły z jajem”.  Nie było w tym roku szkoły, która miałaby zdecydowaną przewagę w punktacji. Zwycięstwo w klasach IV odnieśli uczniowie SP 30, w klasach V uczniowie SP 58, w klasach VI uczniowie SP 139. O zwycięstwie Szkoły Podstawowej nr 139 w klasyfikacji generalnej zadecydował 1 punkt – 33, po 32 punkty uzyskali zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 30 i Szkoły Podstawowej nr 81. Dalsze miejsca Szkoła Podstawowa nr 58 – 24 punkty, Szkoła Podstawowa nr 54 – 21 punktów i Szkoła Podstawowa nr 153 – 18 punktów.

Po raz pierwszy podczas rozgrywanych zawodów uczestników obserwowali i namawiali do podjęcia treningów tzw. skauci. Aktywnie włączyli się w to również sędziowie i inni obserwatorzy spotkań. Wstępnie zapisaliśmy około 20 graczy. Czy akcja taka przyniesie efekty dowiemy się już na wtorkowym treningu. Przypominamy, że treningi grup dziecięcych odbywają się we wtorki i czwartki na boiskach przy ulicy Górniczej 5 o godzinie 16.00.

Po raz kolejny okazało się, że najmłodszym uczestnikom zabaw w rugby dopisuje szczęście. Po czwartkowej ulewie na stadionem, w piątek tylko pierwsze mecze rozgrywane były we mgle. Słońce, nie za wysoka temperatura, a przede wszystkim miękka murawa do gry były czynnikami sprzyjającymi udanym akcją i radości ze zdobywanych przyłożeń. Słowa podziękowania dla tych, którzy pomogli w organizacji zawodów Firmie RMB, Piekarni Ponitka, Firmie Espera i Aquator oraz Grzegorzowi Urbaniakowi, Adamowi Kocińskiemu, Przemysławowi Pustkowskiemu i Krzysztofowi Skrobskiemu. Dziękujemy również Dyrekcjom szkół oraz nauczycielom wychowania fizycznego za zgodę na udział w zawodach. Warto przypomnieć, że jeszcze tej jesieni w Łodzi rozgrywana będzie Orlikowa Liga Mistrzów w rugby (50 szkół z Łodzi i województwa) oraz Dywilan Mini Liga Rugby Tag dla klas IV szkół podstawowych.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.