Pojawiły się kolejne bardzo dobre wiadomości dotyczące rozwoju rugby dzieci i młodzieży w Polsce.
Wczoraj został podpisany dokument o wdrożeniu rugby tag do współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gdańska. Od nowego roku szkolnego Gdańskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej (szkół podstawowych) oraz tamtejsza gimnazjada będą miały w programie naszą grę.
/Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej Jacek Sawicki podpisuje dokumenty wprowadzające rugby TAG do rywalizacji szkolnej; foto: Krzysztof Krzewicki/
Nasze wysiłki w upowszechnianiu rugby i realizacji strategii rozwoju zostały też dostrzeżone przez Światową Federację Rugby. Osiągnięcia w realizacji programu „Get into Rugby Europe” sprawiły, że znaleźliśmy się wśród 15 krajów świata włączonych do globalnego programu związanego z finałami RWC 2015 pod nazwą „Impact programme”.
W sierpniu wizytę w Polsce zapowiedzieli przedstawiciele IRB, RWC, RFU, FIRA-AER by zapoznać się ze szczegółami programu rozwoju rugby w naszym kraju, jego celami i potrzebami.
Po analizie przedstawiciele naszego Związku będą jeszcze w tym roku zaproszeni na spotkanie do Anglii by poznać decyzje o rodzaju pomocy w realizacji tego projektu.
Kolejnym dowodem fantastycznej aktywności Zbigniewa Jurzysty i KS Budowlani Łódź była nie pierwsza już edycja imprezy „Bawimy się z rugby”.
Pomimo nie najlepszej pogody dzieci z sześciu łódzkich szkół podstawowych (SP1, SP 30, SP 58, SP 65, SP 81, SP 153) pokazały, że BAWIĆ SIĘ Z RUGBY potrafią. Ośmioletnia tradycja rozgrywania tych zawodów nie została przerwana. I o dziwo! Okazało się, że dobrze rozpoczęte zawody i uśmiechnięte buzie dzieci, rozegnały wiszące nad stadionem przy Górniczej 5 bure, smutne chmury. Mecze fazy finałowej rozgrywane były przy przebijających się promieniach słońca, a uroczystość wręczania nagród odbyła się przy błękitnym niebie i blasku medali.
Również dzieci, które nie uczestniczyły w meczach rugby miały co robić. Młodzież z XXXI LO w Łodzi przygotowała dla nich zestaw gier i zabaw przypominających, że nie tylko komputer jest odskocznią od zajęć szkolnych. Gra w klasy, gra w gumę, klipa, skakanki, konkursy rysunkowe, kalambury, pokaz cheerleaderek z SP 30, pokaz tresury psów to zajęcia, które wypełniły przerwy pomiędzy meczami. Co prawda przybyło mniej uczestników zabawy niż spodziewali się organizatorzy, ale trybuny i boiska tętniły gwarem, brawami i okrzykami dla wszystkich rozgrywanych konkurencji sportowych.
A rugby! Na boiska wybiegło 160 zawodników w trzech kategoriach wiekowych, a właściwie klasowych. IV, V, VI klasy, każda ekipa w innym kolorze koszulek ufundowanych przez współorganizatora akcji Rotary Club Łódź – kolorowo i spontanicznie. Przypomnijmy, że większość dzieci nie trenuje w klubach, a w szkołach ma styczność co najwyżej z rugby tag. A tu – na boisku Budowlanych – gra w kontakcie, z „szarżą”, z prawdziwym przykładaniem punktów. To dopiero radość i satysfakcja! A te rozprute koszulki! To przecież już tylko krok do poważnego rugby. Eh! Tylko te treningi, zgrupowania, nauka. „Trenerze nie można by tak na skróty?”. Nie! Poniedziałki, wtorki, czwartki 16.00 Górnicza 5!
Oficjalne wyniki:
klasy IV – miejsce VI – SP 58, miejsce V – SP 1, miejsce IV – SP 65, miejsce III – SP 81, miejsce II – SP 153, miejsce I – SP 30;
klasy V – miejsce IV – SP 65, miejsce III - SP 153, miejsce II – SP 58, miejsce I – SP 30;
klasy VI – miejsce VI – SP58, miejsce V – SP 65, miejsce IV – SP 153, miejsce III – SP 81, miejsce II – SP 30, miejsce I – SP 1.
Generalnie najlepsza była Szkoła Podstawowa nr 30 z Łodzi z ulicy Rysowniczej.
Aby „Bawimy się z rugby” mogło być świętem dzieci przyczynili się do tego współorganizatorzy, sponsorzy i darczyńcy: Rotary Club Łódź, Rossman, Dywilan, Aquator, ZWiK Łódź, Cementownia Warta, Pamso, Burning Lion, RMB. Medialnie wsparli nas TVP3 Łódź, Radio Łódź, Express Łódzki i Dziennik Łódzki. Sprawozdanie z imprezy oraz kilkaset zdjęć możecie obejrzeć na stronach www.budowlanilodz.dbv.pl oraz na FB – Rugby Dzieci.
Od strony sportowej dziękujemy bardzo zawodnikom KS Budowlani Łódź z grup kadetów i młodzików za bardzo sprawnie i dobrze przeprowadzone sędziowanie.